DÜZENSİZ KANAMALAR

Düzensiz kanama, bir kadının normal adet döngüsünün dışında meydana gelen anormal vajinal kanamayı ifade eder.
https://www.drberraonsoy.com/wp-content/uploads/2023/03/az-gelen-adet-kanamasi.jpg

Düzensiz Kanama Nedir?

Düzensiz kanama, bir kadının normal adet döngüsünün dışında meydana gelen anormal vajinal kanamayı ifade eder.  Adet dönemleri arasında kanama, alışılmadık derecede ağır veya uzun süreli adet dönemleri veya cinsel ilişkiden sonra kanama düzensiz kanamalar grubuna girer.  Düzensiz kanama, bazen altta yatan daha ciddi bir durumun işareti olabileceğinden, kadın doğum uzmanınıza danışmanız önemlidir.

Düzensiz Kanama Nedenleri Nelerdir?

Düzensiz adet görmenin birkaç nedeni olabilir:

 1. Hormonal Dengesizlik: Herhangi bir hormonal dengesizlik adet düzensizliğine yol açabilir. Bunun nedeni tiroid bozuklukları, polikistik over sendromu (PKOS) veya diğer tıbbi durumlar olabilir.
 1. Stres, adet gecikmesine veya adet görmemeye neden olabilir ve adet düzensizliğine de yol açabilir.
 1. Kilo Dalgalanmaları: Önemli kilo kaybı veya alımı adet döngülerini etkileyebilir.
 1. Bazı İlaçlar: Doğum kontrol hapları, antidepresanlar ve kan sulandırıcılar gibi bazı ilaçlar adet döngüsünde değişikliklere neden olabilir.
 1. Menopoz: Menopoz döneminde adet düzensizlikleri sık görülür ve sonunda adetler tamamen durur.
 1. Rahim Miyomları: Miyomlar, yoğun ve uzun süreli adet kanamasına neden olabilir.
 1. Endometriozis: Bu, rahmi çevreleyen dokunun rahim dışında büyüdüğü, düzensiz adet dönemlerine ve diğer semptomlara neden olabilen bir durumdur.
https://www.drberraonsoy.com/wp-content/uploads/2023/03/adet.jpg
https://www.drberraonsoy.com/wp-content/uploads/2023/03/adet-duzensizligi.jpg

Düzensiz Adet Görme

Düzensiz menstrüasyon, kanamanın  uzunluğunda veya miktarında değişiklikler şeklinde görülebilen, düzensiz aralıklarla meydana gelen bir adet döngüsünü ifade eder.  Normalden daha uzun veya daha kısa bir kanama veya normalden daha yoğun veya daha hafif kanamalar olabilir.

Düzensiz adetler; hormonal dengesizlikler, stres, kilo değişiklikleri, tiroid sorunları ve bazı ilaçlar dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle olabilir.  Hormonal dengesizlikler, hamilelik komplikasyonları veya polipler veya fibroidler gibi altta yatan tıbbi durumlar dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarının göstergesi olabilir.

Parlak kırmızı düzensiz kanama

Parlak kırmızı düzensiz kanama, çeşitli jinekolojik sorunların bir belirtisi olabilir.  Doğru teşhis ve tedavi için mümkün olan en kısa sürede kadın doğum uzmanınızla bir randevu ayarlamalısınız.  Bu arada, yaşayabileceğiniz diğer semptomları takip edin ve ağır kaldırmaktan veya yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmaya çalışın.

Adet dönemleri arasında koyu düzensiz kanama

Bir kadının adet dönemleri arasında düzensiz kanama yaşamasının hormonal dengesizlikler, polipler, miyomlar, enfeksiyonlar ve bazı ilaçlar gibi çeşitli nedenleri vardır.  Bununla birlikte, kanama koyu renkli ve düzensiz ise, rahim ağzı kanseri veya endometrial hiperplazi gibi altta yatan daha ciddi bir durumu gösterebilir.

Semptomlarınızın temel nedenini belirlemek ve uygun tedavi planını belirlemek için Pap smear, kolposkopi veya rahim duvarı biyopsisi gibi ek testler yapmak gerekebilir.  Alışılmadık kanamalarınız varsa mutlaka muayene olmanız gereklidir.

Adet Bozuklukları Tedavisi

Menstrüel bozuklukların tedavisi, spesifik bozukluğa ve bireysel koşullara bağlı olarak değişebilir.

Sıklıkla uygulanan tedaviler şunlardır:

 1. Hormonal doğum kontrolü: Adet kanamalarını düzenleyebilir ve düzensiz veya yoğun kanamalara bağlı semptomları azaltabilir.
 1. Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler): ibuprofen gibi NSAID’ler, adet kramplarını etkili bir şekilde giderebilir ve kanama yoğunluğunu azaltabilir.
 1. Hormonlu spiral takılması:

Hormonal RİA’lar adet dönemlerinde kanama ve kramp miktarını azaltır.

 1. Ameliyat: Bazen rahim miyomları, endometriozis veya yumurtalık kistleri gibi belirli durumlar için ameliyat gerekli olabilir.
 1. Yaşam tarzı değişiklikleri: Düzenli egzersiz, stres azaltma teknikleri ve diyet değişiklikleri bazen adet bozukluklarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Fazla kilolu olmak, yağ dokuda salgılanan östrojen fazlalığı yüzünden kanama düzensizliklerine yol açar.

RANDEVU ALIN

Randevularınız için +90 516 166 97 97 numaralı telefonumuzu arayarak veya  whatsapp üzerinden yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.
Sizlere en uygun gün ve saati oluşturmak için hizmetinizdeyiz.