RAHİM KANSERİ (UTERUS)

Yumurtalık kanseri, kadın üreme sisteminin bir parçası olan yumurtalıklardan kaynaklanan bir kanser türüdür.
https://www.drberraonsoy.com/wp-content/uploads/2023/03/Yumurtalik-e1680211310519.jpg

Rahim Kanseri (Uterus)

Yumurtalık kanseri, kadın üreme sisteminin bir parçası olan yumurtalıklardan kaynaklanan bir kanser türüdür.  Yumurtalık kanseri, yumurtalıklardaki hücreler büyüyüp kontrolsüz bir şekilde bölünerek bir tümör oluşturduğunda ortaya çıkar.  Tedavi edilmezse, kanser vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.  Yumurtalık kanserinin erken evrelerinde saptanması genellikle zordur, çünkü semptomlar diğer durumlarla karıştırılabilir.  Bazı yaygın semptomlar arasında karında şişkinlik, pelvik ağrı ve yemek yemede veya çabuk tok hissetmede zorluk olabilir.  Yumurtalık kanseri tedavisinde, etkilenen yumurtalık (bazen rahim ve tüm kadın üreme organları) çıkarılır ve ardından kalan kanser hücrelerini öldürmek için kemoterapi uygulanır. Yumurtalık kanserinin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak risk faktörleri arasında ailede yumurtalık veya meme kanseri öyküsü, yaş, belirli genetik mutasyonlar ve belirli hormonlara veya kimyasallara maruz kalma sayılabilir.

Yumurtalık Kanseri Türleri

Üç ana yumurtalık kanseri türü vardır:

  1. Epitelyal yumurtalık kanseri: Bu kanser türü, yumurtalık yüzeyini kaplayan hücrelerde başlar. Tüm vakaların yaklaşık %90’ını oluşturan en yaygın tiptir.
  1. Germ hücreli yumurtalık kanseri: Bu kanser türü yumurtalıktaki yumurtaları üreten hücrelerde (germ hücreleri) başlar. Yumurtalık kanserinin nadir bir şeklidir ve daha genç kadınlarda görülme eğilimindedir.
  1. Stromal yumurtalık kanseri: Bu kanser türü, kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteronu üreten hücrelerde başlar. Aynı zamanda nadir görülen bir yumurtalık kanseri türüdür.

RANDEVU ALIN

Randevularınız için +90 516 166 97 97 numaralı telefonumuzu arayarak veya  whatsapp üzerinden yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.
Sizlere en uygun gün ve saati oluşturmak için hizmetinizdeyiz.