ENDOMETRİUM KANSERİ

Endometriyal biyopsi, rahim duvarını incelemek için kullanılan tıbbi bir testtir.

Endometrium Kanseri (Vajinal)

Endometriyal Biyopsi nedir?

Endometriyal biyopsi, rahim duvarını incelemek için kullanılan tıbbi bir testtir. Bu işlem, anormal kanamalarda endometriyumdan (uterusun iç duvarı) küçük bir numune almaktan ibarettir. Endometrial biyopsi, teşhis veya tedavi amacıyla yapılabilir; pipelle adı verilen ince, esnek bir cihaz kullanılarak muayeneesnasında yapılabilir. İşlem hafif bir ağrıya neden olabilir, ancak genellikle iyi tolere edilir.

Endometriyal Biyopsi ne zaman yapılır?
Endometrial biyopsi , anormal kanamanın nedenini belirlemek, endometriyal kanser olup olmadığını kontrol etmek veya kısırlığı araştırmak için yapılabilir. Biyopsi zamanlaması, prosedürün özel nedenine bağlı olacaktır. Endometrial biyopsi hakkında endişeleriniz varsa, bizimle görüşmeniz korkularınızı atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Endometriyal Biyopsi nasıl yapılır?
Endometriyal biyopsi, mikroskobik inceleme için uterusun iç duvarından az miktarda doku çıkarmak için yapılan bir prosedürdür. İşlem muayenehanede veya hastanede yapılabilir.

İşlem şu şekilde yapılır:

1. Bir önlük giymeniz ve genellikle litotomi pozisyonunda (ayaklarınız jinekolojik masanın bacaklık kısmında olacak şekilde sırtüstü uzanarak) bir muayene masasına yatmanız istenecektir.

2. Vajinayı açmak için bir spekulum kullanırız ve rahim ağzından rahim içine küçük bir biyopsi aleti yerleştiririz.

3. Vakum aleti ile küçük bir endometriyal doku örneği alırız. İşlemin bu kısmında biraz kramp veya rahatsızlık hissedebilirsiniz.

4. Numune daha sonra mikroskop altında incelenmek üzere laboratuvara gönderilir.

Endometriyal Biyopsi sonrası nelere dikkat etmelisiniz ?

İşlemden sonra hafif kanama ve kramplar yaşayabilirsiniz. Biyopsi tamamlandıktan hemen sonra normal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Yoğun kanama veya şiddetli ağrı yaşarsanız, hemen bizimle iletişime geçmelisiniz.

Endometriyal Biyopside Anestezi

Pipelle endometriyal biyopsi için kullanılan anestezi lokal anestezidir. Numune alınacak alanın işlem sırasında rahatsızlığı en aza indirmek için lokal anestezik ile uyuşturulacağı anlamına gelir.

Eğer işlem, tüm rahim boşluğunu temizlemek için yapılan terapötik bir biyopsi ise, prosedür sırasında hastanın rahatlamasına yardımcı olmak için hafif sakinleştirici de kullanılabilir. Tıbbi geçmişinize, bireysel ihtiyaçlarınıza ve endişe durumunuza göre en uygun anestezi seçeneğini belirleriz.

Endometrium Biopsisi neden yapılır?

Endometriyal biyopsi, anormal uterin kanamanın araştırılması, kısırlığın teşhisi, endometriyal kanser teşhisi ve tedavinin belirlenmesi için yapılır.

Endometriyal biyopsinin sonuçları neler olabilir?

– Normal endometriyal doku
– Endometriyumda iltihaplanma veya enfeksiyon
– Rahimdeki polipler veya fibroidler
– Hormonal dengesizlikler
– Anormal hücre büyümesi veya kanser öncesi hücreler
– Endometriyal kanser

Biyopsinizin sonuçları laboratuvardan geldikten sonra ne anlama geldiği hakkında sizi bilgilendiririz.

Endometriyal biyopsi sonuçları ne kadar sürede belli olur ?

Endometriyal biyopsi sonuçlarının çıkması 1-2 hafta sürer. Bu süre, biyopsiyi inceleyen laboratuvara ve sonuçların karmaşıklığına bağlı olarak değişebilir.

Bir endometriyum biyopsisinin maliyeti nedir?

Endometriyal biyopsi fiyatları, testin yapıldığı yer, hastane veya klinik gibi birçok faktöre bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir; anestezi gerekip gerekmediği ve gerekli olabilecek ek testler veya prosedürlere bağlı olarak fiyatlar değişebilir. Bilgi için bizi arayın.

RANDEVU ALIN

Randevularınız için +90 516 166 97 97 numaralı telefonumuzu arayarak veya  whatsapp üzerinden yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.
Sizlere en uygun gün ve saati oluşturmak için hizmetinizdeyiz.