HİSTEROSKOPİ

Histeroskopi

Histeroskopi, rahmin içini incelemek için histeroskop adı verilen ince, ışıklı bir aletin kullanıldığı tıbbi bir prosedürdür.  Histeroskop vajina ve serviksten içeri yerleştirilir ve rahim içinin görülmesine;  polip, miyom, yapışıklıklar gibi anormal durumların belirlenmesine olanak tanır.  Prosedür ayrıca anormal kanama, kısırlık ve düşükler gibi durumları teşhis etmek ve tedavi etmek için de kullanılabilir.  Histeroskopi genellikle hastanede yatış gerektirmez ve minimal invaziv bir prosedür olarak kabul edilir.

Histeroskopik biyopsiden sonraki iyileşme süresi yapılan işleme göre değişkenlik gösterir. Kişinin genel sağlık durumu ve tıbbi geçmişi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.  İyileşme süresi genellikle birkaç günle bir hafta arası değişir. Bu dönemde hastalarda hafif kramp, lekelenme veya akıntı olabilir.  İşlemden sonra en az bir hafta ağır kaldırmak gibi yorucu aktiviteler ve cinsel ilişkiden kaçınılması önerilir.

https://www.drberraonsoy.com/wp-content/uploads/2023/03/histereskopi.jpg
Teşhis ve tedavilerde en gelişmiş yöntemleri kullanarak en yüksek kalitede hizmet veriyoruz.

Histeroskopi Hakkında

Histeroskopik Miyom Rezeksiyonu

Histeroskopik Miyom Rezeksiyonu rahim iç yüzeyinden miyomları çıkarmak için kullanılan cerrahi bir prosedürdür. Genel anestezi altında yapılır ve vajina ve serviks yoluyla bir histeroskop ile (küçük, ışıklı bir alet) miyomların bulunduğu rahim içine girilir.  Miyomları kesmek veya tıraşlamak için özel aletler kullanılır ve ayrıca kanamayı en aza indirmek için ısı veya elektrik akımı kullanılır. Prosedür minimal invazivdir ve insizyon (kesi) gerektirmez, bu da geleneksel cerrahiye kıyasla daha kısa bir iyileşme süresi sağlar.

Histeroskopi Ne Kadar Sürer?

Prosedürün süresi, belirli koşullara ve hastaya bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle 15 ila 45 dakika sürer.  Hazırlık süresi ve dinlenme süresi de dahil olmak üzere randevunuzun tamamı birkaç saat sürer.