HPV TEDAVİSİ

Servikal HPV (insan papilloma virüsü) testi, bir kadının rahim ağzında virüsün varlığını saptamak için kullanılan tıbbi bir testtir.
https://www.drberraonsoy.com/wp-content/uploads/2023/03/Human-Papilloma-Virus.jpg

HPV Tarama Testi Nedir?

Servikal HPV (insan papilloma virüsü) testi, bir kadının rahim ağzında  virüsün varlığını saptamak için kullanılan tıbbi bir testtir.  HPV, tedavi edilmediği takdirde rahim ağzı kanserine yol açabilen yaygın bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur.  Test, serviksten küçük bir hücre örneği almayı ve virüsün varlığı açısından incelemeyi içerir.  Rahim ağzı kanserini önlemeye yardımcı olmak için cinsel olarak aktif kadınların düzenli servikal HPV testi yaptırmaları önerilir.

HPV Sonucum Pozitif Çıkarsa Ne Olur?

Pozitif bir HPV sonucunuz varsa, bu, insan papilloma virüsü ile enfekte olduğunuz anlamına gelir.  HPV ile enfekte olan çoğu insanda herhangi bir semptom veya sağlık sorunu görülmez ve virüs iki yıl içinde kendiliğinden yok olur.  Bununla birlikte, bazı kişilerde genital siğil gelişebilir veya nadir durumlarda belirli HPV türleri rahim ağzı, anüs veya boğaz kanserine neden olabilir.

Pozitif bir HPV sonucu aldıysanız, sonraki adımlar hakkında Jinekologunuzla konuşmanız önemlidir.  Sahip olduğunuz HPV tipine, yaşınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak, rahim ağzının mikroskopla muayenesi olan kolposkopi gibi ek testler veya takip bakımı önerebiliriz. Kansere yol açabilecek belirli HPV türlerini önleyebileceğinden, HPV aşısını yaptırmanız önerilir.

https://www.drberraonsoy.com/wp-content/uploads/2023/03/hpv.jpg
https://www.drberraonsoy.com/wp-content/uploads/2023/03/HPVV.png

HPV'li Olduğumu Nasıl Anlarım?

HPV enfeksiyonunun erken evrelerinde gözle görülür hiçbir semptom görülmeyebilir.  Çoğu durumda vücut, görünür herhangi bir semptom yaşamadan virüsle kendi başına savaşır.
Bununla birlikte HPV zamanla, genital siğiller veya servikste anormal hücre büyümesi gibi semptomların gelişmesine neden olabilir.
HPV’ye sahip olabileceğinizden endişe ediyorsanız, tarama ve test yaptırmanız önemlidir.  Bireysel durumunuza bağlı olarak en iyi tedavi şekliniz planlanacaktır.

RANDEVU ALIN

Randevularınız için +90 516 166 97 97 numaralı telefonumuzu arayarak veya  whatsapp üzerinden yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.
Sizlere en uygun gün ve saati oluşturmak için hizmetinizdeyiz.