İDRAR KAÇIRMA

Histerektomi, bir kadının rahmini çıkarmak için yapılan cerrahi bir prosedürdür.
https://www.drberraonsoy.com/wp-content/uploads/2023/03/image1-scaled-e1678639068339.jpg

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma (Üriner inkontinans), ilerleyen yaşla birlikte özellikle kadınlarda çok yaygın bir durumdur. Zayıflamış pelvik kaslar, menopoz sırasındaki hormonal değişiklikler, hamilelik ve doğum, nörolojik bozukluklar ve bazı ilaçlar dahil olmak üzere bir çok faktörden kaynaklanabilir.

Kadınları etkileyen, stres tipi idrar tutamama (fiziksel aktivite veya efor sırasında meydana gelen sızıntı), sıkışma tipi idrar kaçırma (kontrol edilmesi zor, ani ve güçlü idrara çıkma isteği) ve karışık idrar kaçırma (stres kombinasyonu) dahil olmak üzere çeşitli idrar kaçırma türleri vardır.

İdrar kaçırma tedavileri
Birkaç üriner inkontinans tedavisi alternatifi mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır:

1. Kegel egzersizleri olarak da bilinen pelvik kas egzersizleri, mesaneyi ve üretrayı destekleyen kasları güçlendirerek mesane kontrolünü iyileştirebilir.

2. Mesane eğitimi, daha fazla idrar tutmanıza ve mesanenizin kontrolünü yeniden kazanmanıza yardımcı olmak için tuvalete gidişler arasındaki süreyi kademeli olarak artırmayı içerir.

3. Antimuskarinikler ve beta-3 agonistleri gibi ilaçlar mesane kaslarını gevşetmeye ve idrar aciliyetini azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Peserler, mesaneyi desteklemek ve stres inkontinansı azaltmak için vajinaya yerleştirilen cihazlardır.

5. Üretranın kapanmasını iyileştirmek ve idrar sızıntısını azaltmak için üretra çevresindeki dokulara kollajen gibi hacim artırıcı maddelerin enjeksiyonu.

6. Elektrik stimülasyon tedavisi, güçlerini ve işlevlerini geliştirmeye yardımcı olmak için pelvik kaslara elektrik uyarıları göndermek için küçük bir cihaz kullanmayı içerir.

7. Üretrayı desteklemek için askı prosedürü veya mesaneyi yeniden konumlandırmak için mesane boynu süspansiyonu (TOT/TVT operasyonları ) gibi bazı idrar kaçırma vakaları için cerrahi bir seçenek olabilir.

Bireysel ihtiyaçlarınıza ve tıbbi geçmişinize göre hangi tedavi seçeneğinin sizin için en iyi olduğunu belirlemek için muayene olmanız önemlidir.

RANDEVU ALIN

Randevularınız için +90 516 166 97 97 numaralı telefonumuzu arayarak veya  whatsapp üzerinden yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.
Sizlere en uygun gün ve saati oluşturmak için hizmetinizdeyiz.